ادای احترام به جناب درگی و توضیحی غیر ضروری

کتاب

پس از نوشته من با عنوان بازاریابی علمی در سال ۲۰۱۷، جناب آقای پرویز درگی محبت فرمودند و نامه ای به شرح زیر را به همراه تعدادی از کتابهایشان به دفتر من ارسال کردند.

ضمن تشکر از سعه صدر و بزرگواری ایشان که بنده را به عنوان مهمان ویژه همایشها دعوت کردند، جهت توضیح عرض میکنم که کشور ما به شدت در حوزه علوم جدید (بخوانید همه علوم و فناوریها و فرهنگ و تمدن روز دنیا) از سایر کشورهای دنیا عقب افتاده است و این عقب ماندگی لاجرم هرازگاهی خود را در لباسی به رخ ما میکشد.

در اینکه ایشان مورد اعتماد و مشورت سازمانهای بزرگ کشور هستند حتما شکی نیست، اما این در اصل موضوع (غیر استاندارد، نادقیق و به روز نبودن رویکرد ایشان به دانشی که هر روز در دنیا پیشرفته تر میشود) فرقی ایجاد نمیکند و فقط عقب افتادگی کشور در همه زمینه‌ها را بیشتر به رخ میکشد.

فی الواقع اگر صنایع و سازمانهای ما به دلیل نبود شرکتهای مشاور بزرگ دنیا در ایران و مهاجرت همه متخصصانی که اندکی سرشان به تنشان میارزیده است، لاجرم رو به امیر تقوی می آورند به این معنا نیست که من دانشمند بزرگی هستم، بلکه به این معنا است که آش خیلی شور شده است.

از سوی دیگر به نظرم همه قبول داریم که در روزگار فعلی ما هیچ ربطی بین رزومه‌ها و مدارک و سوابق افراد و “حال فعلی افراد” در جامعه ما قابل تعریف نیست. این مساله کاملا همه گیر شده و از بالاترین لایه‌ها تا سطح کارشناسهای تلویزیونی هم قابل مشاهده است. در نتیجه منطقی ترین معیار برای قضاوت در مورد کارشناسان، رویکرد و عملکرد آنها در بکارگیری دانش و تخصصشان در حوزه کارشناسی خود آنهاست. یک کلام قحط الرجال است و دیگر هیچ.

پانوشت:

مدتی است به مطالعه در زمینه بلاک چین و بیت کوین پرداخته ام و متعجب بودم که چرا مطلب درست و فارسی پیدا نمیکنم، تا اینکه خودم دست به کار شدم و مطالبی به صورت ویدیو و متن منتشر کردم. باور خودم بعد از مرورشان این بود دارم یاد میگیرم و اصلا از کارم راضی نبودم تا اینکه دیدم شبکه اصلی تلویزیون کشور آنتن زنده خودش را به کارشناسی پیشکش کرده است که حتی تلفظ صحیح بیت کوین و معنای اولیه آنرا هم نمیداند!

فردا این آقا اگر در رزومه خودش بنویسد، کارشناس برنامه های تلویزیونی در مورد ارزهای دیجیتال، دروغ نگفته است اما من هم باور نخواهم کرد که ایشان میداند در مورد چه چیزی حرف  میزند.

۵ دیدگاه در “ادای احترام به جناب درگی و توضیحی غیر ضروری

  1. سلام بر شما
   اشتباهم هیچ توجیه قابل قبولی ندارد. بلافاصله بعد از برنامه در کانالم نوشتم:ممنون از همه نظراتی که درباره برنامه ۱۲ آذر ارائه شد. چیزى رو که نمى دونستم وانمود کردم که میدونم، در حالى که راه صحیحش این بود که بگم نمى دونم. معذرت مرا بپذیرید.?
   داستان این بود که بدون هماهنگی درست و حسابی با موضوعی مواجه شدم که اطلاع قبلی ازش نداشتم. برنامه ۱۲ اذر حدود ۱۵ دقیقه بود و محور اصلی درباره تغییرات غیرقابل قبول قانون مناقصات بود. به سبب تغییرت ایجاد شده قرار شده بود پایش بازارها هم در همان قسمت گنجانده شود.اول درباره افزایش قیمت طلا بود.درباره قیمت مسکن بود و همچنین بازار ارزهای رمزنگاری شده که باید می گفتم نمیدانم.
   هم گرایش دکتری ام، هم تدریسم در دانشگاه و هم گزارش هایی که برای مرکز پژوهشهای مجلس مینویسم همه در زمیه بخش عمومی است و ورودی به پول و بانک ندارم.

   1. جناب آقای پیله فروش عزیز، با تشکر از توجه شما، آنچه مسلم است اینکه همه ما اشتباه میکنیم و هر چه بزرگتر باشیم و در معرض دیدتر این اشتباهات هم بزرگتر خواهد بود. فرق جنابعالی با سایرین در این است که حضرات در روز روشن اشتباهات فاجعه بار میکنند و بعد هم از همه طلبکار هستند ولی شما با شجاعت به موضوع پایان دادید. آرزو میکنم که همه ما مانند شما شجاعت پذیرش اشتباهاتمان را داشته باشیم.

 1. باسلام جناب تقوی عزیز
  باور کنید که در همین شرکتهای بزرگ که از مشاورین بزرگی (بخوانید دلالان ) استفاده میکند چه فجایعی را رقم زدند، به علت تجربه اندکم در زمینه بازار یابی و فروش، به تعدد شاهد این بزرگانی بوده ام که حتی از صحبت کردن با یک ویزیتور ساده گریزان بودند و در پشت الفاظ به راحتی خود را در لباس قهرمان و ناجی ظاهر می کردند، در زمینه تکنولوژی و دانش جدید پول دیجیتال صحبت کردید ولی باور کنید در زمینه همین دانش بازار یابی و فروش هم اگر متمم را مستثنی کنیم، مطلب ارزشمندی به فارسی در سایت هایمان هم پیدا نمی شود و حال روز مشاورین روز به روز بهتر میشود و حال روز شرکت ها روز به روز به وخامت می رود.

 2. ملکه بیت ها ?????
  می دونید که ارزش هر بیت کویین (bitqueen) از هر بیت کینگ (bitking) کمتره.???
  چون همیشه پادشاه از ملکه بالاتره. فکر کنم بیت کویین یعنی پولی که ملکه به بچه های خودش میده و بیت کینگ یعنی پولی که پادشاه به فرزندان خودشون میدن.
  اگر هر جای دیگه این کلیپ را دیده بودم فکر می کردم طنزه. خیلی خوب بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *