خودفریبی

در گیرودار چهل سالگی و پریشان احوالیهای مربوطه چنان که گفته اند و لابد میدانید، آدمیزاد در به در به دنبال این میگردد که بفهمد چه مرگش است و از جان خودش و این دنیای باطل چه میخواهد. آنها که اینقدر شوربخت بوده اند که سالهای اخیر را با من مجاور بوده اند و لابد از تیر و ترقه هایی که در میکنم هم بی بهره نبوده اند خوب میدانند که چه میگویم.

بگذریم، به تصادفی دوست جدیدی دقیقا سه ساعت و نیم با من حرف زد تا به من بفهماند که سخت درگیر خودفریبی هستم و قانعم کرد که کتاب خودفریبی (نام اصلی کتاب که توسط موسسه Arbinger تالیف شده است leadership and self-deception است) ترجمه عزیز فرزانه جناب آقای دکتر زاهد شیخ الاسلام را بخوانم.

کتاب را خواندم و تقریبا چیزی نفهمیدم. (قاعدتا باید در پایان جمله به جای نقطه علامت تعجب قرار میدادم اما خوب که فکر میکنم میبینم واقعا نفهمیدن چیزی از سمت خودم باعث تعجب نیست) واقعا خوش شانس بودم که در فاصله کوتاهی یک کارگاه توسط جناب شیخ الاسلام برگزار میشد و در این کارگاه شرکت کردم و الان که این نوشته را مینویسم احساس میکنم که کمی موضوع را فهمیده ام و راستش همینقدر که فکر میکنم فهمیده ام خیلی حالم را خوب کرده است. راستش این است که همه حرف کتاب این است که دیگران را باید آدم حساب کرد! همین و همین. هر چقدر دوست دارید میتوانید به من بد و بیراه بگویید اما قول میدهم که اگر موضوع را بفهمید شاید اوضاع خودتان هم خیلی خوب نباشد.

باور نخواهید کرد که همین حرف ساده که همه بنیان کتاب خود فریبی برآن استوار است به طرز شگفت انگیزی زندگی همه ما را تحت سیطره خود درآورده و چه آتشی بر جان ما انداخته است. باری تصمیم گرفتم برای اینکه کتاب را بهتر بفهمم آنرا تبدیل به فایل صوتی بکنم که در اوقات مناسب از آن استفاده کنم و بعدا با خودم گفتم حیف است که آنرا به اشتراک نگذارم. حتی اگر یکنفر با استفاده از این فایلها و یا خواندن این پست با بلای خودفریبی آشنا شود و از شر آن رهایی یابد، قطعا پاداشی بسیار بزرگتر از تلاش من خواهد بود.

اگر خواستید در مورد موسسه آربینجر اطلاعات کسب کنید اینجا را کلیک نمایید و اگر دوست داشتید موضوع را در قالب یک TedTalk  ببینید اینجا را کلیک نمایید.

کتاب خودفریبی در 24 فصل توسط انتشارات اورنگ چاپ شده و من تلاش میکنم تا شنبه هر هفته 3 فصل از آن را در کانال کافه دیجیتال به صورت فایل صوتی منتشر کنم. امیدوارم به زودی یکی از پلتفرمهای دیجیتالی کتاب صوتی نسخه درخوری از آن تهیه و به بازار ارائه کنند.

دانلود سه فصل اول از کتاب صوتی خودفریبی

 

۹ دیدگاه در “خودفریبی

  1. با اینکه خودم رو آدم منطقی و نسبتا منصفی می دونم همیشه در برخورد با انسان ها ، اون چیزی که باید بازخورد بگیرم ، نمی گیرم. احساس می کنم سرنخی برای مشکلم پیدا کردم.
    من با جدیت پیگیر فایل های صوتی این کتاب هستم لطفا ادامه بدید و اگر مقدوره فصل های بیشتری در هفته ارائه بدید. سپاس

  2. سلام. وقتتون به خیر.

    ممنون از زحمات. دنبال خرید نسخه ی آنلاین کتاب بودم که سایت شما رو دیدم. دوست داشتم کارتون رو گوش کنم. فقط برام سوال پیش اومد آیا پخش آزاد با رضایت صاحب اصلی اثر و موسسه ی ناشر هست؟

    ممنون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *