کتاب اعلان قرمز | روایتی از همسایه شمالی

کتاب اعلان قرمز

کتاب اعلان قرمز

در این گیرودار دو هفته اخیر مشغول خواندن کتاب اعلان قرمز اثر بیل براودر بودم که به عنوان دشمن شماره یک پوتین تجربه خود از تعامل با دولت روسیه را مکتوب کرده است.  حالا اینکه چرا یک آدم تقریبا عاقلی وقتی در کشور خودش از در و دیوار بلا میبارد باید برود و در مورد یک کشور دیگر کتاب بخواند هم خودش البته دلیل دیگری در اثبات حیف نان بودن نویسنده است لابد.

کتاب اعلان قرمز روایتی است از یک سرمایه گذار آمریکایی به نام بیل براودر که در سالهای پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و تغییر حکومتهای شرق اروپا درگیر سرمایه گذاری در این کشورها شده و نهایتا گذارش به روسیه تازه تاسیس و تحت حکومت یلتسین میافتد.

روایت ماجرا

شرکتی که او تاسیس میکند خیلی زود تبدیل به بزرگترین شرکت سرمایه گذار خارجی آن سالهای روسیه میشود و به مصاف الیگارشی آن روزهای روس میرود و چهارنعل به سمت موفقیت پیش میرود تا اینکه عالیجناب پوتین پایه های قدرتش را محکم میکند و تصمیم میگیرد از شر آقای سرمایه گذار و شرکتش که هرمیتاژ نام دارد راحت شود.

آقای بیل هم سریعا همه داراییهای شرکت را مخفیانه فروخته و فلنگ را میبنند ولی سازمان اطلاعات و دستگاه قضایی روسیه در یک تبانی با پرونده سازی و جعل با نام هرمیتاژ 230 میلیون دلار را بالا میکشند و این موضوع سبب رویارویی طرفین میشود.

در این رویارویی یکی از همکاران بیل به شکل بیرحمانه ای توسط حکومت روسیه کشته میشود و مقامات روسیه از اساس ماجرا را گردن نمیگیرند و برای سالها با دروغگویی موضوع را تکذیب میکنند. این موضوع سبب میشود که آقای براودر همه زندگی خود را مصروف اثبات این جنایت و تصویب قانونی در آمریکا برای مجازات عاملان آن بکند و نهایتا هم تبدیل به یک فعال حقوق بشر بشود. این ویدیو در یوتیوب میتواند نمایی از کل ماجرا را در ده دقیقه به شما نمایش بدهد.

کتاب اعلان قرمز
ارث پدری پوتین

کتاب اطلاعات جالبی در مورد نحوه حل مسائل در روسیه، برنامه خصوصی سازی پس از فروپاشی و فساد اداری و حکومتی عمیقی که در روسیه حاکم است و دروغگویی حاکمان آن و نحوه برخورد آنها با افکار عمومی به خواننده میدهد. اگر به این نگاه علاقمند شدید و خواستید روایت دیگری از روسیه را بشنوید بد نیست اپیزود سی ام چنل بی با عنوان کابینه سایه پوتین را بشنوید و کیف کنید از اینکه چگونه آقای پوتین روسیه را مانند شرکتی که ارث پدری اش است اداره میکند.

پانوشت:

کسی گفته است که جغرافیا پدر تاریخ است! معنی این حرف را اگر بخواهیم بشکافیم داستان مطول میشود ولی وقتی با دقت به آنچه بر سر اقوام و ملتهای مختلف در سراسر تاریخ بشر رفته است را بررسی کنیم متوجه میشویم که سرنوشت ملتها تقریبا به تمامی تحت تاثیر اقلیم و جغرافیا بوده است و به همین جهت است که مطالعه احوال همسایه شمالی برای کسانی دارند دیوانه میشوند از بس که نمیفهمند چرا همه چیز در ایران و خاورمیانه اینقدر بد است از اوجب واجبات است.

 

 

۲ دیدگاه در “کتاب اعلان قرمز | روایتی از همسایه شمالی

 1. آقای تقوی عزیز؛ سلام

  ما یک تیم هنری هستیم که به تازگی یک استودیو راه اندازی کردیم. عکاسی می کنیم، فیلمبرداری انجام میدیم، تدوین می کنیم و خیلی کارای دیگه…

  ما همگی جوونیم و تازه کار، اما تعریف از خود نباشه :)) کاربلد و *باانگیزه*. برای همین تمایل داریم یه تعداد پروژه رو برای افراد یا گروه های مختلف رایگان انجام بدیم که هم اعتماد طرف مقابل به کار ما جلب بشه و هم ما نمونه کارمون رو بسازیم.

  اگر شما هم به دنبال تولید محتوای صوتی مثل پادکست و یا تصویری مثل تیزر هستید، حتما بهمون بگید. خوشحال میشیم کمکتون کنیم ?

  تیم هنری استودیو راحیل

 2. سلام و وقت بخیر؛
  می‌خوام مطالب‌تون رو بخونم ولی نمی‌تونم روی هر کدوم کلیک می‌کنم خطا میده که سرویس در دسترس نیست. میرم بیرون دوباره میام صفحه اصلی و فقط روی یک عنوان می‌تونم کلیک کنم بعدیش رو خطا میده. من چند بار امتحان کردم همینطور بود. نمی‌دونم می‌دونید یا نه یا اشکال از کجاست. گفتم بهتون خبر بدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *