روز صدای زمین

آخرین شنبه ماه مارس از سوی صندوق جهانی حیات وحش به عنوان روز صدای زمین اعلام و در این روز مردم از ساعت 20:30 تا21:30 سعی در کم کردن مصرف انرژی و دوستی بیشتر با کره زمین دارند.

لینک تصاویر برخی مکانهای مشهور جهان در ساعت صدای زمین.

صدای زمین ، صدایی که به جایی نمیرسد

در این روز ظاهرا قرار است ما به عنوان بشر دو پایی که با تمام توان در پی تخریب زمین هستیم اندکی چشمان کم و سو و گوشهای سنگینمان را باز کنیم تا بفهمیم که اینگونه بر سر شاخ نشستن و بن و بریدن عاقبتی جز انقراض نسل منحوس بشر، این موجود خودخواه و بی عقل، که مجدانه در پی از بین بردن همه کس و همه چیز است نخواهد داشت.

روز صدای زمین

نگاهی به آمار

بد نیست تا به بهانه روز صدای زمین نگاهی به آمار خانمان براندازی که در همه شئون زندگی گرد هم آورده‌ایم بیاندازیم.

شاید دفعه بعد که به خرید رفتیم سعی کنیم کیسه پلاستیکی کمتری بگیریم.

شاید دفعه بعد که به دستشویی و حمام رفتیم آب کمتری مصرف کنیم.

شاید دفعه بعد که غذا سفارش دادیم حواسمان به هدر ندادن غذا باشد.

شاید دفعه بعد که یک بطری آب معدنی را باز کردیم بعد از یکی دو جرعه دورش نیاندازیم.

شاید دفعه بعد …..

با هر بار دستشویی رفتن هر کدام از ما در هر جای دنیا، کمترین میزان آب مصرفی (برداشتن آب از منابع محدود و تبدیل آن به فاضلاب) در خانه ای با بهترین نرخ بهره‌وری و فناوری جدید 6 لیتر بوده و میانگین مصرف هر توالت خانگی روزانه  به 34 لیتر میرسد. این رقم میتواند تا 13 لیتر به ازای هر بار توالت رفتن و 71 لیتر به ازای هر توالت در مجموع روزانه بالا برود.

هر امریکایی تا 2 کیلوگرم به ازای هر نفر در روز زباله تولید میکنند.

تقریبا یک سوم از کل غذای تولید شده در کل جهان به عنوان ضایعات دور ریخته میشود. ارزش دلاری این مقدار غذا برابر 680 میلیارد دلار آمریکا در کشورهای توسعه یافته و 310 میلیارد دلار در کشورهای در حال توسعه است.

روز صدای زمین

هر گاو که برای تولید شیر و گوشت از سوی انسانها استفاده میشود، در سال 70 تا 120 کیلوگرم گاز متان تولید میکند که این اثرات گلخانه ای این گاز تا 23 برابر بیشتر از گاز دی اکسید کربن است.

به ازای تولید هر عدد همبرگر معادل 55 لیتر آب و 6 کیلو علوفه مصرف شده و 5 گرم گاز متان و دو و نیم کیلوگرم گاز گلخانه‌ای تولید میشود.

هر سال 17 میلیون بشکه نفت برای تولید بطریهای یک بار مصرف آب معدنی مصرف میشود و از هر 5 بطری فقط و فقط یکی از آنها به چرخه حیات باز میگردد.

مصرف آب

هر بطری آب معدنی تا 2000 برابر بیش از مقدار مشابه از آبی که از لوله کشی خارج میشود برای تولید انرژی مصرف کرده است.

مصرف آب

 

تنها 1% آب موجود روی کره زمین آشامیدنی است و 95% از همین یک درصد توسط بشر به هدر میرود.

 

ریزپلاستیکها در دریا

92% مرغان دریایی مرده در اقیانوسها تا 5% از وزن بدنشان پلاستیک خورده بوده‌اند. بد نیست بدانیم که پلاستیکهایی که در اقیانوسها رها میکنیم، در قالب ذرات میکرو سایز در بدن ماهیان و سایر غذاهای دریایی که استفاده میکنیم به بدن خودمان بر میگردند.

در آینده

با توسعه اینترنت اشیا و سوپز کامپیوترها شاید روزی بتوان برای هر آدمی یک سهمیه گند زدن به محیط زیست تعریف  کرد. اینجوری شاید بشود اندکی این روند تخریب را کند کرد.

 

 

۳ دیدگاه در “روز صدای زمین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *